Transistor: N-MOSFET; SiC; unipolar; 1.7kV; 4A; Idm: 8A; 54W; TO263-7
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
G2R1000MT17J
Tootja: GENESIC SEMICONDUCTOR
Tootja tootekood: G2R1000MT17J
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET; SiC; unipolar; 1.7kV; 4A; Idm: 8A; 54W; TO263-7
| Mounting | SMD |
| Case | TO263-7 |
| Kind of package | tube |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Features of semiconductor devices | Kelvin terminal |
| Technology | SiC |
| Drain-source voltage | 1.7kV |
| Drain current | 4A |
| Pulsed drain current | 8A |
| Power dissipation | 54W |
| On-state resistance | 1Ω |