Transistor: N-MOSFET; SiC; unipolar; 1.2kV; 8A; Idm: 16A; 74W
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
G3R350MT12D
Tootja: GENESIC SEMICONDUCTOR
Tootja tootekood: G3R350MT12D
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET; SiC; unipolar; 1.2kV; 8A; Idm: 16A; 74W
| Mounting | THT |
| Case | TO247-3 |
| Kind of package | tube |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Technology | SiC |
| Drain-source voltage | 1.2kV |
| Drain current | 8A |
| Pulsed drain current | 16A |
| Power dissipation | 74W |
| On-state resistance | 350mΩ |
| Gate charge | 12nC |