Transistor: N-MOSFET; unipolar; 40V; 162A; 200W; TO262
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
IRF1404LPBF
Tootja: INFINEON TECHNOLOGIES
Tootja tootekood: IRF1404LPBF
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET; unipolar; 40V; 162A; 200W; TO262
| Mounting | THT |
| Case | TO262 |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Technology | HEXFET® |
| Drain-source voltage | 40V |
| Drain current | 162A |
| Power dissipation | 200W |