Transistor: N-MOSFET
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
IRFBC40APBF
Tootja: VISHAY
Tootja tootekood: IRFBC40APBF
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET
| Mounting | THT |
| Case | TO220AB |
| Kind of package | tube |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Drain-source voltage | 600V |
| Drain current | 3.9A |
| Pulsed drain current | 25A |
| Power dissipation | 125W |
| On-state resistance | 1.2Ω |
| Gate charge | 42nC |
| Heatsink thickness | 1.14...1.4mm |