Transistor: N-MOSFET; unipolar; 40V; 85A; 104W; PQFN5X6
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
IRFH7440TRPBF
Tootja: INFINEON TECHNOLOGIES
Tootja tootekood: IRFH7440TRPBF
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET; unipolar; 40V; 85A; 104W; PQFN5X6
| Mounting | SMD |
| Case | PQFN5X6 |
| Kind of package | reel |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Technology | HEXFET® |
| Drain-source voltage | 40V |
| Drain current | 85A |
| Power dissipation | 104W |
| On-state resistance | 2.4mΩ |
| Gate charge | 92nC |