Transistor: N-MOSFET; unipolar; 100V; 18A; 42W; TO220FP
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
IRFI540NPBF
Tootja: INFINEON TECHNOLOGIES
Tootja tootekood: IRFI540NPBF
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET; unipolar; 100V; 18A; 42W; TO220FP
| Mounting | THT |
| Case | TO220FP |
| Kind of package | tube |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Technology | HEXFET® |
| Drain-source voltage | 100V |
| Drain current | 18A |
| Power dissipation | 42W |
| On-state resistance | 52mΩ |
| Gate charge | 62.7nC |