Transistor: N-MOSFET; unipolar; 55V; 72A; 130W; TO247AC
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
IRFP054NPBF
Tootja: INFINEON TECHNOLOGIES
Tootja tootekood: IRFP054NPBF
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET; unipolar; 55V; 72A; 130W; TO247AC
| Mounting | THT |
| Case | TO247AC |
| Kind of package | tube |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Technology | HEXFET® |
| Drain-source voltage | 55V |
| Drain current | 72A |
| Power dissipation | 130W |
| On-state resistance | 12mΩ |
| Gate charge | 86.7nC |