Transistor: N-MOSFET; unipolar; 100V; 27A; 94W; TO247AC
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
IRFP140NPBF
Tootja: INFINEON TECHNOLOGIES
Tootja tootekood: IRFP140NPBF
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET; unipolar; 100V; 27A; 94W; TO247AC
| Mounting | THT |
| Case | TO247AC |
| Kind of package | tube |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Technology | HEXFET® |
| Drain-source voltage | 100V |
| Drain current | 27A |
| Power dissipation | 94W |
| On-state resistance | 52mΩ |
| Gate charge | 62.7nC |