Transistor: N-MOSFET; unipolar; 200V; 35A; 300W; TO247AC
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
IRFP260NPBF
Tootja: Infineon (IRF)
Tootja tootekood: IRFP260NPBF
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET; unipolar; 200V; 35A; 300W; TO247AC
| Mounting | THT |
| Case | TO247AC |
| Kind of package | tube |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Technology | HEXFET® |
| Drain-source voltage | 200V |
| Drain current | 35A |
| Power dissipation | 300W |
| On-state resistance | 40mΩ |
| Gate charge | 234nC |