Transistor: N-MOSFET; unipolar; 40V; 404A; 366W; TO247AC
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
IRFP7430PBF
Tootja: INFINEON TECHNOLOGIES
Tootja tootekood: IRFP7430PBF
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET; unipolar; 40V; 404A; 366W; TO247AC
| Mounting | THT |
| Case | TO247AC |
| Kind of package | tube |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Technology | HEXFET® |
| Drain-source voltage | 40V |
| Drain current | 404A |
| Power dissipation | 366W |
| On-state resistance | 1.3mΩ |
| Gate charge | 300nC |