Transistor: N-MOSFET; unipolar; 60V; 240A; 375W; D2PAK-7
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
IRFS7530TRL7PP
Tootja: INFINEON TECHNOLOGIES
Tootja tootekood: IRFS7530TRL7PP
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET; unipolar; 60V; 240A; 375W; D2PAK-7
| Mounting | SMD |
| Case | D2PAK-7 |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Technology | HEXFET® |
| Drain-source voltage | 60V |
| Drain current | 240A |
| Power dissipation | 375W |
| On-state resistance | 1.4mΩ |
| Gate charge | 236nC |