Transistor: N-MOSFET; unipolar; 100V; 9.1A; 39W; IPAK
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
IRFU120NPBF
Tootja: INFINEON TECHNOLOGIES
Tootja tootekood: IRFU120NPBF
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET; unipolar; 100V; 9.1A; 39W; IPAK
| Mounting | THT |
| Case | IPAK |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Technology | HEXFET® |
| Drain-source voltage | 100V |
| Drain current | 9.1A |
| Power dissipation | 39W |
| On-state resistance | 210mΩ |
| Gate charge | 16.7nC |