Transistor: N-MOSFET; unipolar; 55V; 53A; 120W; TO262
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
IRFZ46NLPBF
Tootja: INFINEON TECHNOLOGIES
Tootja tootekood: IRFZ46NLPBF
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET; unipolar; 55V; 53A; 120W; TO262
| Mounting | THT |
| Case | TO262 |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Technology | HEXFET® |
| Drain-source voltage | 55V |
| Drain current | 53A |
| Power dissipation | 120W |
| On-state resistance | 16.5mΩ |
| Gate charge | 48nC |