Transistor: N-MOSFET; unipolar; 40V; 120A; Idm: 790A; 230W; D2PAK
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
IRL1404ZSTRLPBF
Tootja: INFINEON TECHNOLOGIES
Tootja tootekood: IRL1404ZSTRLPBF
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET; unipolar; 40V; 120A; Idm: 790A; 230W; D2PAK
| Mounting | SMD |
| Case | D2PAK |
| Kind of package | reel |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Features of semiconductor devices | logic level |
| Technology | HEXFET® |
| Drain-source voltage | 40V |
| Drain current | 120A |
| Pulsed drain current | 790A |
| Power dissipation | 230W |
| On-state resistance | 3.1mΩ |
| Gate charge | 75nC |