Transistor: N-MOSFET; unipolar; 100V; 180A; 370W; TO220AB
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
IRLB4030PBF
Tootja: INFINEON TECHNOLOGIES
Tootja tootekood: IRLB4030PBF
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET; unipolar; 100V; 180A; 370W; TO220AB
| Mounting | THT |
| Case | TO220AB |
| Kind of package | tube |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Features of semiconductor devices | logic level |
| Technology | HEXFET® |
| Drain-source voltage | 100V |
| Drain current | 180A |
| Power dissipation | 370W |
| On-state resistance | 4.3mΩ |
| Gate charge | 87nC |