Transistor: P-MOSFET; unipolar; -20V; -7.2A; 2.1W; PQFN3.3X3.3
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
5.0
Tootekood:
IRLHS2242TRPBF
Tootja: Infineon (IRF)
Tootja tootekood: IRLHS2242TRPBF
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: P-MOSFET; unipolar; -20V; -7.2A; 2.1W; PQFN3.3X3.3
| Mounting | SMD |
| Case | PQFN3.3X3.3 |
| Kind of package | reel |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | P-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Features of semiconductor devices | logic level |
| Technology | HEXFET® |
| Drain-source voltage | -20V |
| Drain current | -7.2A |
| Power dissipation | 2.1W |