Transistor: N-MOSFET; unipolar; 55V; 30A; Idm: 160A; 110W; DPAK
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
IRLR2905TRPBF
Tootja: Infineon (IRF)
Tootja tootekood: IRLR2905TRPBF
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET; unipolar; 55V; 30A; Idm: 160A; 110W; DPAK
| Mounting | SMD |
| Case | DPAK |
| Kind of package | reel |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Features of semiconductor devices | logic level |
| Technology | HEXFET® |
| Drain-source voltage | 55V |
| Drain current | 30A |
| Pulsed drain current | 160A |
| Power dissipation | 110W |
| On-state resistance | 27mΩ |
| Gate charge | 48nC |