IC: power switch; high-side; 1.5A; Channels: 4; N-Channel; SMD; 1.8W
Kordarv:
3000.0
Minimum quantity:
3000.0
Tootekood:
ITS4090QEPDXUMA1
Tootja: INFINEON TECHNOLOGIES
Tootja tootekood: ITS4090QEPDXUMA1
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele IC: power switch; high-side; 1.5A; Channels: 4; N-Channel; SMD; 1.8W
| Output current | 1.5A |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 5...45V DC |
| Case | PG-TSDSO-14 |
| Type of integrated circuit | power switch |
| Operating temperature | -40...150°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 4 |
| Technology | Industrial PROFET |
| Turn-on time | 75µs |
| Power dissipation | 1.8W |
| On-state resistance | 90mΩ |
| Kind of output | N-Channel |
| Turn-off time | 75µs |
| Kind of integrated circuit | high-side |