Transistor: IGBT; BiMOSFET™; 1.7kV; 42A; 360W; D3PAK
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
IXBT42N170
Tootja: IXYS
Tootja tootekood: IXBT42N170
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: IGBT; BiMOSFET™; 1.7kV; 42A; 360W; D3PAK
| Mounting | SMD |
| Case | D3PAK |
| Kind of package | tube |
| Type of transistor | IGBT |
| Features of semiconductor devices | high voltage |
| Technology | BiMOSFET™, FRED |
| Turn-on time | 224ns |
| Power dissipation | 360W |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 300A |
| Collector current | 42A |
| Gate charge | 188nC |
| Collector-emitter voltage | 1.7kV |
| Turn-off time | 1.07µs |