Transistor: IGBT; GenX3™; 1.2kV; 40A; 380W; TO247-3
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
IXGH40N120C3
Tootja: IXYS
Tootja tootekood: IXGH40N120C3
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: IGBT; GenX3™; 1.2kV; 40A; 380W; TO247-3
| Mounting | THT |
| Case | TO247-3 |
| Kind of package | tube |
| Type of transistor | IGBT |
| Technology | GenX3™, PT |
| Turn-on time | 52ns |
| Power dissipation | 380W |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 200A |
| Collector current | 40A |
| Gate charge | 142nC |
| Collector-emitter voltage | 1.2kV |
| Turn-off time | 475ns |