Transistor: IGBT; GenX3™; 1.2kV; 120A; 830W; TO264
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
IXGK120N120A3
Tootja: IXYS
Tootja tootekood: IXGK120N120A3
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: IGBT; GenX3™; 1.2kV; 120A; 830W; TO264
| Mounting | THT |
| Case | TO264 |
| Kind of package | tube |
| Type of transistor | IGBT |
| Technology | GenX3™, PT |
| Turn-on time | 105ns |
| Power dissipation | 830W |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 600A |
| Collector current | 120A |
| Gate charge | 420nC |
| Collector-emitter voltage | 1.2kV |
| Turn-off time | 1.365µs |