PMIC; DC/DC converter; Uin: 3.9÷36V; Uout: 3.3÷6V; HTSSOP16; buck
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
LM53603AQPWPTQ1
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: LM53603AQPWPTQ1
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele PMIC; DC/DC converter; Uin: 3.9÷36V; Uout: 3.3÷6V; HTSSOP16; buck
| Output current | 3A |
| Mounting | SMD |
| Case | HTSSOP16 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Application | automotive industry |
| Topology | buck |
| Quantity in package | 2500 |
| Frequency | 2.1MHz |
| Input voltage | 3.9...36V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |