PMIC; PWM controller; Uout: 5V; DIP8; buck
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
LT1241CN8#PBF
Tootja: Analog Devices (Linear Technology)
Tootja tootekood: LT1241CN8#PBF
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele PMIC; PWM controller; Uout: 5V; DIP8; buck
| Output current | 1A |
| Mounting | THT |
| Case | DIP8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | 0...100°C |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Frequency | 500kHz |
| Kind of integrated circuit | PWM controller |
| Duty cycle factor | 0...48% |