PMIC; DC/DC converter; Uin: 1.8÷10V; Uout: 5÷12V; SO8; boost
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
LT1301CS8#PBF
Tootja: Analog Devices (Linear Technology)
Tootja tootekood: LT1301CS8#PBF
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele PMIC; DC/DC converter; Uin: 1.8÷10V; Uout: 5÷12V; SO8; boost
| Output current | 1.25A |
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | boost |
| Frequency | 155kHz |
| Output voltage | 5...12V DC |
| Input voltage | 1.8...10V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |