PMIC; DC/DC converter; Uin: 5.5÷60V; Uout: 1.2÷54V; SSOP16; buck
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
LT1766EGN#PBF
Tootja: Analog Devices (Linear Technology)
Tootja tootekood: LT1766EGN#PBF
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele PMIC; DC/DC converter; Uin: 5.5÷60V; Uout: 1.2÷54V; SSOP16; buck
| Output current | 1.5A |
| Mounting | SMD |
| Case | SSOP16 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Frequency | 200kHz |
| Input voltage | 5.5...60V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |