PMIC; DC/DC converter; Uin: 1.5÷9V; Uout: 18V; SO8; boost
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
LTC1044CS8#PBF
Tootja: Analog Devices (Linear Technology)
Tootja tootekood: LTC1044CS8#PBF
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele PMIC; DC/DC converter; Uin: 1.5÷9V; Uout: 18V; SO8; boost
| Output current | 20mA |
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Number of channels | 1 |
| Topology | charge pump |
| Frequency | 1...5kHz |
| Output voltage | 18V DC |
| Input voltage | 1.5...9V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |