PMIC; DC/DC converter; Uin: 0.9÷1.8V; Uout: 3.3V; SO8; boost
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
LTC1502CS8-3.3#PBF
Tootja: Analog Devices (Linear Technology)
Tootja tootekood: LTC1502CS8-3.3#PBF
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele PMIC; DC/DC converter; Uin: 0.9÷1.8V; Uout: 3.3V; SO8; boost
| Output current | 100mA |
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | boost |
| Frequency | 500kHz |
| Output voltage | 3.3V DC |
| Input voltage | 900mV...1.8V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |