A/D converter; Channels: 4; 16bit; 250ksps; 2.7÷5.25V; TQFN56
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
MAX11047ETN+
Tootja: MAXIM INTEGRATED
Tootja tootekood: MAX11047ETN+
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele A/D converter; Channels: 4; 16bit; 250ksps; 2.7÷5.25V; TQFN56
| Mounting | SMD |
| Case | TQFN56 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Operating voltage | 2.7...5.25V |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 4 |
| Interface | parallel |
| Operating current | 7mA |
| Converter resolution | 16bit |
| Sampling speed | 250ksps |
| Relative accuracy | 0.65LSB |