A/D converter; Channels: 4; 10bit; 300ksps; 2.7÷3.6V; QSOP16
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
2500.0
Tootekood:
MAX11619EEE+
Tootja: MAXIM INTEGRATED
Tootja tootekood: MAX11619EEE+
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele A/D converter; Channels: 4; 10bit; 300ksps; 2.7÷3.6V; QSOP16
| Mounting | SMD |
| Case | QSOP16 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Operating voltage | 2.7...3.6V |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 4 |
| Interface | Microwire, QSPI, SPI |
| Operating current | 1.05mA |
| Converter resolution | 10bit |
| Sampling speed | 300ksps |
| Relative accuracy | 1LSB |