A/D converter; Channels: 4; 16bit; 200ksps; 4.75÷5.25V; QSOP16
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
2500.0
Tootekood:
MAX1167BCEE+T
Tootja: MAXIM INTEGRATED
Tootja tootekood: MAX1167BCEE+T
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele A/D converter; Channels: 4; 16bit; 200ksps; 4.75÷5.25V; QSOP16
| Mounting | SMD |
| Case | QSOP16 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Operating voltage | 4.75...5.25V |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Number of channels | 4 |
| Interface | SPI, Microwire, QSPI |
| Operating current | 3.6mA |
| Converter resolution | 16bit |
| Sampling speed | 200ksps |
| Relative accuracy | 3LSB |