A/D converter; Channels: 8; 8bit; 400ksps; 3÷3.6V; SSOP28
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
2000.0
Tootekood:
MAX117EAI+
Tootja: MAXIM INTEGRATED
Tootja tootekood: MAX117EAI+
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele A/D converter; Channels: 8; 8bit; 400ksps; 3÷3.6V; SSOP28
| Mounting | SMD |
| Case | SSOP28 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Operating voltage | 3...3.6V |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 8 |
| Interface | parallel |
| Operating current | 2.5mA |
| Converter resolution | 8bit |
| Sampling speed | 400ksps |