A/D converter; Channels: 1; 12bit; 1800ksps; 4.75÷5.25V; TQFN12
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
MAX1274AETC+
Tootja: MAXIM INTEGRATED
Tootja tootekood: MAX1274AETC+
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele A/D converter; Channels: 1; 12bit; 1800ksps; 4.75÷5.25V; TQFN12
| Mounting | SMD |
| Case | TQFN12 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Operating voltage | 4.75...5.25V |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 1 |
| Interface | SPI, Microwire, QSPI |
| Operating current | 9mA |
| Converter resolution | 12bit |
| Relative accuracy | 1LSB |