A/D converter; Channels: 1; 12bit; 100ksps; 4.75÷5.25V; DIP24
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
MAX191ACNG+
Tootja: MAXIM INTEGRATED
Tootja tootekood: MAX191ACNG+
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele A/D converter; Channels: 1; 12bit; 100ksps; 4.75÷5.25V; DIP24
| Mounting | THT |
| Case | DIP24 |
| Type of integrated circuit | A/D converter |
| Integrated circuit features | LPC |
| Operating voltage | 4.75...5.25V |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Number of channels | 1 |
| Interface | Microwire, QSPI, SPI |
| Operating current | 3mA |
| Converter resolution | 12bit |
| Sampling speed | 100ksps |
| Relative accuracy | 0.5LSB |