PMIC; DC/DC converter; Uin: 2.6÷5.5V; Uout: 0.8÷5.5V; SO8; buck
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
MAX1951ESA+
Tootja: MAXIM INTEGRATED
Tootja tootekood: MAX1951ESA+
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele PMIC; DC/DC converter; Uin: 2.6÷5.5V; Uout: 0.8÷5.5V; SO8; buck
| Output current | 2A |
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Power | 976mW |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Frequency | 1MHz |
| Input voltage | 2.6...5.5V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |