PMIC; LDO,DC/DC converter; Uin: 3.5÷72V; Uout: 1.5÷10V; QFN16
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
MAX5093BATE+
Tootja: MAXIM INTEGRATED
Tootja tootekood: MAX5093BATE+
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele PMIC; LDO,DC/DC converter; Uin: 3.5÷72V; Uout: 1.5÷10V; QFN16
| Output current | 250mA |
| Mounting | SMD |
| Case | QFN16 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Power | 2.7W |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Number of channels | 2 |
| Topology | boost |
| Input voltage | 3.5...72V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter, LDO |