PMIC; DC/DC converter; Uin: 2÷16.5V; Uout: 2.2÷18V; DIP8; boost
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
MAX630EPA+
Tootja: MAXIM INTEGRATED
Tootja tootekood: MAX630EPA+
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele PMIC; DC/DC converter; Uin: 2÷16.5V; Uout: 2.2÷18V; DIP8; boost
| Output current | 525mA |
| Mounting | THT |
| Case | DIP8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Power | 727mW |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 1 |
| Topology | boost |
| Frequency | 40kHz |
| Input voltage | 2...16.5V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |