PMIC; DC/DC converter; Uin: 4.5÷5.5V; Uout: 12V; DIP8; charge pump
Kordarv:
50.0
Minimum quantity:
50.0
Tootekood:
MAX662ACPA+
Tootja: MAXIM INTEGRATED
Tootja tootekood: MAX662ACPA+
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele PMIC; DC/DC converter; Uin: 4.5÷5.5V; Uout: 12V; DIP8; charge pump
| Output current | 30mA |
| Mounting | THT |
| Case | DIP8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Power | 727mW |
| Number of channels | 1 |
| Topology | charge pump |
| Frequency | 500kHz |
| Output voltage | 12V DC |
| Input voltage | 4.5...5.5V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |