PMIC; DC/DC converter; Uin: 3÷12V; Uout: 12V; SO8; boost
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
MAX734ESA+
Tootja: MAXIM INTEGRATED
Tootja tootekood: MAX734ESA+
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele PMIC; DC/DC converter; Uin: 3÷12V; Uout: 12V; SO8; boost
| Output current | 120mA |
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Power | 471mW |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 1 |
| Topology | boost |
| Frequency | 170kHz |
| Output voltage | 12V DC |
| Input voltage | 3...12V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |