PMIC; DC/DC converter; Uoper: 5÷5.5V; Uout: 3.3÷100V; MSOP10; boost
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
MCP1653R-E/UN
Tootja: MICROCHIP TECHNOLOGY
Tootja tootekood: MCP1653R-E/UN
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele PMIC; DC/DC converter; Uoper: 5÷5.5V; Uout: 3.3÷100V; MSOP10; boost
| Output current | 1A |
| Mounting | SMD |
| Case | MSOP10 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Integrated circuit features | with shutdown |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Tolerance | ±0.5% |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | boost |
| Operating current | 120µA |
| Frequency | 750kHz |
| Input voltage | 2...5.5V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |