Operational amplifier; 900kHz; 1.8÷5.5V; Channels: 2; SO8
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
3.0
Tootekood:
MCP6G02-E/SN
Tootja: MICROCHIP TECHNOLOGY
Tootja tootekood: MCP6G02-E/SN
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Operational amplifier; 900kHz; 1.8÷5.5V; Channels: 2; SO8
| Mounting | SMT |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | rail-to-rail |
| Operating voltage | 1.8...5.5V |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 2 |
| Operating current | 110µA |
| Kind of integrated circuit | programmable gain amplifiers PGAs |
| Gain | 1V/V, 10V/V, 50V/V |