Operational amplifier; 2.7MHz; 3.5÷12V; Channels: 2; SO8
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
MCP6H72-E/SN
Tootja: MICROCHIP TECHNOLOGY
Tootja tootekood: MCP6H72-E/SN
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Operational amplifier; 2.7MHz; 3.5÷12V; Channels: 2; SO8
| Mounting | SMT |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | rail-to-rail output |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 2 |
| Bandwidth | 2.7MHz |
| Quiescent current | 480µA |
| Open-loop gain | 120dB |
| Slew rate | 2V/μs |
| Input offset voltage | 1mV |