IC: operational amplifier; 500kHz; 1.8÷5.5V; Ch: 1; DFN8; reel,tape
Kordarv:
3300.0
Minimum quantity:
3300.0
Tootekood:
MCP6N11T-001E/MNY
Tootja: MICROCHIP TECHNOLOGY
Tootja tootekood: MCP6N11T-001E/MNY
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele IC: operational amplifier; 500kHz; 1.8÷5.5V; Ch: 1; DFN8; reel,tape
| Mounting | SMT |
| Case | DFN8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | rail-to-rail |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Bandwidth | 500kHz |
| Quiescent current | 1.1mA |
| Open-loop gain | 94dB |
| Slew rate | 6V/μs |
| Input offset voltage | 3mV |
| Gain | 1V/V |