IC: operational amplifier; 2MHz; 2.3÷5.5V; Ch: 1; MSOP8
Kordarv:
300.0
Minimum quantity:
300.0
Tootekood:
MCP6V26-E/MS
Tootja: MICROCHIP TECHNOLOGY
Tootja tootekood: MCP6V26-E/MS
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele IC: operational amplifier; 2MHz; 2.3÷5.5V; Ch: 1; MSOP8
| Mounting | SMT |
| Case | MSOP8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | auto-zero, rail-to-rail |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Bandwidth | 2MHz |
| Quiescent current | 800µA |
| Open-loop gain | 147dB |
| Slew rate | 1V/μs |
| Input offset voltage | 2µV |