Transistor: N-MOSFET; GigaMOS™; unipolar; 55V; 550A; Idm: 2kA; 830W
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
MMIX1T550N055T2
Tootja: IXYS
Tootja tootekood: MMIX1T550N055T2
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET; GigaMOS™; unipolar; 55V; 550A; Idm: 2kA; 830W
| Mounting | SMD |
| Case | SMPD |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Technology | GigaMOS™, TrenchT2™ |
| Drain-source voltage | 55V |
| Drain current | 550A |
| Pulsed drain current | 2kA |
| Power dissipation | 830W |
| On-state resistance | 1.3mΩ |
| Reverse recovery time | 100ns |
| Gate charge | 595nC |