Power Load Switch, High Side, Active High, 1 Output, 55 mohm On State, 5.5 V supp, 0.5 A, UDFN-6
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
NCP380HMU05AATBG
Tootja: ONSEMI
Tootja tootekood: NCP380HMU05AATBG
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Power Load Switch, High Side, Active High, 1 Output, 55 mohm On State, 5.5 V supp, 0.5 A, UDFN-6
| Output current | 500mA |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2.5...5.5V DC |
| Case | uDFN6 |
| Type of integrated circuit | power switch |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Number of pins | 6 |
| On-state resistance | 110mΩ |
| Kind of output | P-Channel |
| Kind of integrated circuit | high-side |
| Active logical level | high |
| Max operating temperature | 85°C |