Power Load Distribution Switch, High Side, 4 Outputs, 5.5V, 2.8A, 0.0048ohm, DFN-12
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
NCP45540IMNTWG-H
Tootja: ONSEMI
Tootja tootekood: NCP45540IMNTWG-H
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Power Load Distribution Switch, High Side, 4 Outputs, 5.5V, 2.8A, 0.0048ohm, DFN-12
| Output current | 14A |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 3...5.5V DC |
| Case | DFN12 |
| Type of integrated circuit | power switch |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| On-state resistance | 12.1mΩ |
| Kind of output | N-Channel |
| Kind of integrated circuit | high-side |
| Active logical level | high |
| Max operating temperature | 85°C |