Power Load Switch, High Side, Active High, 1 Output, 0.07 ohm On State, 5.5 V supp, 2.1 A, UDFN-6
Kordarv:
3000.0
Minimum quantity:
3000.0
Tootekood:
NCV380HMUAJAATBG
Tootja: ONSEMI
Tootja tootekood: NCV380HMUAJAATBG
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Power Load Switch, High Side, Active High, 1 Output, 0.07 ohm On State, 5.5 V supp, 2.1 A, UDFN-6
| Output current | 2.1A |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2.5...5.5V DC |
| Case | uDFN6 |
| Type of integrated circuit | power switch |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Number of pins | 6 |
| Application | automotive industry |
| On-state resistance | 70mΩ |
| Kind of output | P-Channel |
| Kind of integrated circuit | high-side |
| Active logical level | high |
| Max operating temperature | 85°C |