Transistor: N-MOSFET; SiC; unipolar; 1.2kV; 41A; Idm: 232A; 160W
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
NTH4L040N120SC1
Tootja: ONSEMI
Tootja tootekood: NTH4L040N120SC1
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET; SiC; unipolar; 1.2kV; 41A; Idm: 232A; 160W
| Mounting | THT |
| Case | TO247-4 |
| Kind of package | tube |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Features of semiconductor devices | Kelvin terminal |
| Technology | SiC |
| Drain-source voltage | 1.2kV |
| Drain current | 41A |
| Pulsed drain current | 232A |
| Power dissipation | 160W |
| On-state resistance | 56mΩ |
| Gate charge | 106nC |