Transistor: N-MOSFET
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
3.0
Tootekood:
P40B6SL-5071
Tootja: SHINDENGEN
Tootja tootekood: P40B6SL-5071
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET
| Mounting | SMD |
| Kind of package | reel, tape |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Drain-source voltage | 60V |
| Drain current | 40A |
| Pulsed drain current | 120A |
| Power dissipation | 44W |
| On-state resistance | 12mΩ |
| Gate charge | 43nC |