Transistor: N-MOSFET
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
P40F12SN-5600
Tootja: SHINDENGEN
Tootja tootekood: P40F12SN-5600
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET
| Mounting | THT |
| Kind of package | bulk |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Drain-source voltage | 120V |
| Drain current | 40A |
| Pulsed drain current | 160A |
| Power dissipation | 51W |
| On-state resistance | 11.9mΩ |
| Gate charge | 117nC |